search

רוני קובן

עיתונאי, יוצר ומהמראיינים המובילים בישראל

הרצאות וסדנאות

יוצאים מהכלל - שיעורים שלמדתי במסע אל הקצה


בשנה האחרונה, לקראת יום הולדת 40 שלו, העיתונאי רוני קובן החליט לצאת מהקופסה, לעזוב את הכל ולפצוח במסע אל הקצה. הוא חקר, התלווה ואף התנסה בעצמו, על גופו ממש, בכמה מצורות החיים הקיצוניות ומוטרפות ביותר שקיימות בישראל. התוצאה שודרה בסדרה "יוצאים מהכלל"  ועוררה באז מטורף, דיון ציבורי ער בכל מה שזר ושונה מאיתנו ובעיקר התפוצצות חסרת תקדים ברשת.

ההצלחה של הסדרה והתגובות הסוערות אליה, לימדו את קובן שיעור שעומד בבסיסה של ההרצאה החדשה: כדי ללמוד משהו אמיתי, חדש, על החיים ועל עצמך – אתה צריך ללכת הכי רחוק שאפשר, אל הזר, אל השונה, אל מי שבמבט ראשון נראה לגמרי הפוך ממך ומאורח החיים שלך. בדיוק כמו בעליסה בארץ הפלאות – את השיעור הכי חשוב בחיים תקבל כשתצליח לעבור לצד השני של המראה.

בהרצאה, המלווה בקטעים מהסדרה, קובן מראה ומדגים את השיעורים החד פעמיים שלמד במפגש עם הזר, החריג והשונה. הוא חודר לפלג הקיצוני ביותר של נאמני הר הבית; מעלה מופע דראג משותף עם מלכת הקווירים ובוחן את קלישאות המיניות והמגדר שלו ושל כולנו; מתאשפז במחלקה הסגורה בגהה, שם הוא מקבל שיעור חשוב על חמלה ודיעה קדומה וגם לומד באמת מה הקו הדק שמפריד בין שיגעון לשפיות; פוגש את הקרייריסטים הצעירים בני דור ה Z בפרק מטלטל שמנגיש לנו בפעם הראשונה מיהם בעצם הילדים שלנו, מה מפעיל אותם ומה הם באמת רוצים; מקיים מפגש בלתי נשכח עם בני קהילת האוף גריד שמלמדים את קובן – איך להמנע מחשיפה לקרינה שמקיפה אותנו, איזה מהמוצרים בסופר אסור להכניס הביתה ובעיקר איך אפשר בפשטות וביעילות לייצר תחליפים בריאים לסבון, מזון ואפילו לנייר טואלט ולבסוף מגיע עם שיעור אישי וחשוף מאד אחרי שבוע של צום מיצים רוני קובן מבין, אולי בפעם הראשונה, מה מונע ממנו כל השנים האלה מלרדת במשקל ולמה כ"כ חשוב להתחיל להשתמש במילה הקשה הזו – 'שמן'.

לקבלת הצעת מחיר להורדת תקציר ההרצאה

לראות את האור


לדבר את המשבר – ולהמריא

יש רגעים בחיים שבהם הברירה היא או שתיפול לתהום, או שתמשיך ללכת.

ב-20 השנים האחרונות יצא העיתונאי והבמאי רוני קובן ללוות גיבורים חד פעמיים שחוו משבר גדול ובחרו לצמוח ממנו.

בסגנונו המיוחד – המתעקש למצוא את האור גם בפינות החשוכות ביותר, קובן מתמודד עם השאלות הגדולות שמעסיקות את כולנו עכשיו: איך, גם כשהנשמה מותשת וחרדה, מדברים טוב, מדברים תקווה? איך קמים ממשבר קצת אחרים? איך ממריאים, למרות הכל, קדימה, למעלה, כעוף החול?

ההרצאה, שכמו תמיד אצל קובן, מלווה בקטעים מרגשים ומעוררי השראה מסרטיו הרלוונטיים, תיתן כלים לדבר את המשבר, ללא פחד, בגובה העיניים עם חמלה ונחמה בדרך שתדחוף אותנו קדימה ותעזור לנו לראות את האור.

לקבלת הצעת מחיר להורדת תקציר ההרצאה

רגע של אמת


רוני קובן הוא מהדוקומנטריסטים והמראיינים הבולטים בישראל – "היוצאים מן הכלל", "עובדה", תוכנית הראיונות שלו "פגישה" (שזוכה כבר 6 שנים ברציפות בפרס האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה) ועוד.

קובן הוא עיתונאי מזן אחר המביא למרכז הבמה שיחה שונה, מכבדת, אמפטית ובעיקר מפתיעה בכנותה.

במפגש איתו, משתף קובן בראיונות שקיים – כאלו שהצליחו וכאלו שהשתבשו, מספק הצצה נדירה לאומנות השיחה ומלמד איך לדבר עם בני אדם, לא רק בטלוויזיה, אלא גם בחיים.

אז איך יוצרים אינטימיות? מה המתכון לשיחה מרתקת? ואיך מתגברים על הבושה ומתחילים לשאול את השאלות הקשות בכדי להגיע לשיחה אותנטית?

רוני קובן במפגש שכובש את הקהל.

לקבלת הצעת מחיר להורדת תקציר ההרצאה

הסוד – סיפורו של סגדי צ'ונאד


הרב שלמה כובש היה מאוד מהוסס כשפנה אליו רוני קובן לראשונה והציע לעשות עליו כתבה.

הוא עוד לא בשל, הסביר הרב של קהילת חב"ד בבודפשט. הוא רק בתחילתו של תהליך. בואו נדבר אחרי החגים. עוד לא. זה ייקח זמן. גם הקהילה עוד לא יודעת כל כך איך לבלוע אותו.

אפשר היה להבין את החששות ואת הלבטים. לא בכל יום מגלה האיש שהצית מחדש את אש השנאה האנטישמית בהונגריה, האיש שהצעיד את המשמר הלאומי ההונגרי בשכונות היהודיות של בודפשט, כדי לזרוע שם הרס ואימה, שהוא בעצמו משתייך לקבוצה שעד היום רדף. שהוא בעצמו יהודי.

אבל זה בדיוק מה שקרה לצ'ונאד סגדי. סגדי שבגיל 33 כבר היה מספר 2 במפלגה הלאומנית ההונגרית,  האיש שאת כל הקריירה הפוליטית שלו ביסס על פרובוקציות גזעניות ושנאת זרים, נפל קורבן לתעמולת השנאה שהוא עצמו הפיץ. יריביו במפלגה היו אלו שביצעו את התחקיר. הם אלו שגילו, תחילה לסגדי ואחר כך להונגריה כולה, שסבתו היא יהודיה. ולא סתם יהודיה, ניצולת שואה מאושוויץ.

סגדי לא ידע דבר. סבתו בת ה-95 חזרה מאושוויץ עם החלטה אחת ברורה: למחוק כל קשר לזהות היהודית שהמיטה חורבן על כל משפחתה. לחסוך מהדורות הבאים את ההתמודדות עם הסבל הזה. את הסוד נצרה בתוכה ולא סיפרה אפילו לילדיה על שורשי משפחתה. היא לא יכלה לדעת שנכדה יהפוך לאחד המנהיגים האנטישמים הגדולים בהונגריה. היא בטח לא חלמה שיום אחד יהפוך אפילו הוא ליהודי מאמין.

"אני יכול להשוות את זה למצב בו מישהו מתבשר על זה שהוא חולה סופני", כך מתאר צ'ונאד סגדי, את הרגע בו הבין שהוא יהודי.

האיש שהפך את הונגריה למדינה האנטישמית ביותר באירופה, נפל קורבן לתעמולת השנאה שהוא עצמו הוביל.

בגיל 20 כבר פתח חנות למזכרות אנטישמיות וצלבי קרס. כשהחנות נסגרה, ייסד את המשמר ההונגרי, "הגארדה", ובשנת 2009, כשהגארדה הוצאה מחוץ לחוק, הצטרף ליוביק – מפלגת הימין הקיצוני. בבחירות 2010 יוביק הופכת למפלגה השלישית בגדולה בהונגריה. סגדי, מספר שתיים במפלגה, ממונה מטעמה לחבר בפרלמנט האירופי. חשיפת יהדותו פתחה את מהדורות החדשות בהונגריה, וסגדי נקרא למשרדי יוביק.

רוני קובן התלווה לצ'ונד סגדי בתיעוד בלעדי של המטמורפוזה הבלתי אפשרית ממנהיג ניאו נאצי ליהודי בהונגריה הגזענית של ימינו.

בהרצאה, תוך שילוב קטעי וידאו מהסרט שהכין על צ'ונד ועל מסעו בהונגריה הנאצית – נוגע קובן באספקטים מפתיעים של יהדות ושל האנטישמיות החדשה.

לקבלת הצעת מחיר

סדנת רגע של אמת


משמעון פרס, דרך נינט ועד הדלאי לאמה – רוני קובן בסדנה על אומנות הסיפור והשיחה

מהו סיפור? מה צריך בשביל לברוא נרטיב שירתק את הקהל? ואיך מספרים סיפור, איך מעבירים אותו הלאה, לקהל של אלפים או בפגישה חשובה של אחד על אחד?

היום זה כבר ברור. בעולם של מדיה, מאות ערוצי שידור ורשתות חברתיות, הדרך היחידה להעביר מספר, למכור מחשבה, מוצר או רעיון היא לעטוף אותו בסיפור טוב.

העיתונאי רוני קובן ('עובדה', ציפורי לילה, ערוץ 8, תוכנית פגישה ערוץ 11) ראיין בלמעלה מ 15 השנים האחרונות את דמויות המפתח בתרבות, בכלכלה ובפוליטיקה הישראלית.

קובן אף שבר שיא כשהסתגר ל24 שעות עם כמה מהמוחות החריפים שלנו (אתגר קרת, תיקי דיין, מוחמד בכרי),לצורך תוכנית ששודרה בערוץ 8 ובערוץ 2. איך שורדים ראיון של 24 שעות?איך מגיעים לרגע של אמת עם אריות תקשורת מנוסים כמו יוסי שריד או הבמאי האמריקאי וודי אלן? ומה עושים כשהמרואיין שלך פשוט שותק?

למי הסדנה מתאימה :

לאנשי מכירות , שיווק והנהלות שרוצות לרענן את הסיפור הארגוני.

בסדנה,שמלווה בקטעים מראיונות שניהל עם האנשים המעניינים במדינה ובאימפרוביזציות משעשעות ומחכימות ביחד עם הקהל, קובן מסביר מהו סיפור, איך מזהים סיפור, איך מספרים אותו לקהל גדול או בפורום אינטימי של אחד על אחד ואיך אפשר לשלב את נקודת המבט של המספר, הקול הייחודי של כל תלמיד ותלמיד בסדנה בתוך מלאכת הסטוריטלינג.

מפגש 1 – אומנות הסיפור –במפגש ראשון ואינטראקטיבי עם הקהל רוני מלמד את הבסיס הסיפורי, הקומה הראשונה, מה אנחנו חייבים שיהיה לנו בשביל לבנות וב את הסיפור של החברה. איך מגבשים נרטיב מסקרן.

מפגש 2 – הסיפור שלי –במפגש הזה, שהוא האינטימי והמרגש מבין הארבעה, המשתתפים מביאים למרכז הבמה משהו מחומרי חייהם, מהסיפור הפרטי שלהם. באמצעות משימת הדיוקן האישי, כל משתתף מקריא למול הקבוצה קטע קצר שכתב על רגע דרמתי בחייו ב500 מילה. בתום ההקראה רוני ושאר המשתתפים מנתחים את הקטע ,  'מלבישים' אותו על תבנית של סיפור ומבררים מה מוסר ההשכל והפוטנציאל המכרתי שלו. המטרה: כל משתתף ייצא מהמפגש מצויד בסיפור אחד טוב, סיפור מהחיים, אותו יוכל לשלוף בהזדמנויות מתאימות בעבודה ובחיים

מפגש 3 – כל אחד הוא גיבור – הסיפור ככלי חברתי–המפגש הזה עוסק בגיבורים. מיהו גיבור, מה התכונות הנדרשות כדי להיות גיבור מאלף של סיפור ואיך תיתן לצד השני תחושה שהוא גיבור שמרתק אותך, הקשבה אמיתית הרי היא הפיתוי הטוב מכולם. במפגש הזה רוני פותח את 'הכספת' המקצועית שלו ובעזרת דוגמאות מניסיונו העשיר כמראיין יסביר איך לדבר עם בני אדם, לא רק בטלוויזיה אלא גם בחיים. איך יוצרים אינטימיות? מה המתכון לשיחה מרתקת? ואיך מתגברים על הבושה ומתחילים לשאול את השאלות הקשות?

מפגש 4 – מפגש מסכם – אירוע הפיצ'ינג–המפגש הזה שמתכתב עם אירועי פיצ'ינג (מכירת סיפור) מהפסטיבלים היוקרתיים בעולם, הכיתה הופכת לזירה של רעיונות שבה כל משתתף מציג לכיתה במשך 4 דקות רעיון שיש לו לפרוייקט כלשהו ועליו להשתמש בכל הכלים הסיפוריים שרכש בסדנה. אנחנו חיים בעידן שבו לדעת 'למכור' סיפור, לשווק אותו, להעביר אותו הלאה זו מלאכה לא פחות חשובה מהמצאת הסיפור/ הרעיון.

לקבלת הצעת מחיר

סליחה


הרצאתו החדשה של רוני קובן שבה הוא חוזר לגיבורים שיצאו לתקן את הטעות של חייהם וגם מדבר על הדילמות והספקות שלו כעיתונאי

העיתונאי רוני קובן ראיין בעשרים השנים האחרונות את דמויות המפתח בתרבות, בכלכלה ובפוליטיקה הישראלית.

במסעות הדוקומנטריים שלו מ'עובדה', דרך 'יוצאים מהכלל' והסדרות 'משברי גיל' ו -'ואז הגיע ילד' – קובן ליווה גיבורים במשבר, בנקודה דרמתית בחייהם, גיבורים שמבינים שטעו איפשהו במהלך הדרך ויוצאים לתקן, מבקשים לחולל שינוי.

הגיבורים האלה יעמדו במרכז ההרצאה "סליחה".

בהרצאה, שמלווה בקטעים מסרטים וראיונות שניהל עם האנשים המפורסמים והמרתקים במדינה, קובן ינסה להתמודד עם כמה מהשאלות האנושיות והאתיות שעומדות בבסיס יצירתו, כמו – האם בני אדם באמת יכולים להשתנות? איך משיטים את הספינה הכבדה שהיא אנחנו לנמל חדש? מה עושים כשמתפתח קונפליקט חריף, סוער, בין העיתונאי שאתה ובין הבן אדם שאתה? וגם – איך מצלמים אהבה?

לקבלת הצעת מחיר להורדת תקציר ההרצאה

אודות המרצה


קובן הינו עיתונאי, במאי, תסריטאי, שדרן רדיו, מנחה טלוויזיה ומחזאי ישראלי .

משמש כיום ככתב בכיר בתוכנית "עובדה עם אילנה דיין" בערוץ 2, מגיש את "שיחה עם רוני קובן" תוכנית הראיונות המצליחה ומגיש את התוכנית 24"  שעות עם…"  בערוץ 8.

לקבלת הצעת מחיר

לקוחות שהמרצה היה אצלם

whatsapp