תפריט מובייל search

רוני קובן

עיתונאי, יוצר ומהמראיינים המובילים בישראל

הרצאות

רגע של אמת


משמעון פרס, דרך נינט ועד הדלאי לאמה, רוני קובן ראיין בעשר השנים האחרונות דמויות מפתח בתרבות, בכלכלה ובפוליטיקה. הוא היה הראשון ששכנע את המיליארדר יצחק תשובה להתייצב מול מצלמות הטלוויזיה, התלווה לשמעון פרס במרוץ הפוליטי האחרון שלו והצטרף במשך חודשים ארוכים לדפני ליף, סתיו שפיר ושאר ראשי מחאת האוהלים בכתבה 'סתיו של מהפיכה' שזכתה לביקורות משבחות ופרסים.  סרטו שסיפר את סיפורם של שרון בלוך שנאלצה להיפרד מרם, התינוק הסודני שאימצה, לטובת סבתו הביולוגית, שברה את כל שיאי הרייטינג ונגע בלבבות של כולנו.

אז איך מגיעים לרגע של אמת עם אריות תקשורת מנוסים כמו יוסי שריד או הבמאי האמריקאי וודי אלן? ומה עושים כשהמרואיין שלך פשוט שותק?

בהרצאה, שמלווה בקטעים מראיונות שניהל ושניהלו אחרים, דן רוני קובן על אומנות הריאיון והשיחה.

קובן מסביר איך לדבר עם בני אדם, לא רק בטלוויזיה אלא גם בחיים.

אז איך יוצרים אינטימיות? מה המתכון לשיחה מרתקת? ואיך מתגברים על הבושה ומתחילים לשאול את השאלות הקשות בכדי להגיע לשיחה אותנטית?

רוני קובן במפגש שפשוט לוקח את החדר.

לקבלת הצעת מחיר
הסוד – סיפורו של סגדי צ'ונאד


הרב שלמה כובש היה מאוד מהוסס כשפנה אליו רוני קובן לראשונה והציע לעשות עליו כתבה.

הוא עוד לא בשל, הסביר הרב של קהילת חב"ד בבודפשט. הוא רק בתחילתו של תהליך. בואו נדבר אחרי החגים. עוד לא. זה ייקח זמן. גם הקהילה עוד לא יודעת כל כך איך לבלוע אותו.

אפשר היה להבין את החששות ואת הלבטים. לא בכל יום מגלה האיש שהצית מחדש את אש השנאה האנטישמית בהונגריה, האיש שהצעיד את המשמר הלאומי ההונגרי בשכונות היהודיות של בודפשט, כדי לזרוע שם הרס ואימה, שהוא בעצמו משתייך לקבוצה שעד היום רדף. שהוא בעצמו יהודי.

אבל זה בדיוק מה שקרה לצ'ונאד סגדי. סגדי שבגיל 33 כבר היה מספר 2 במפלגה הלאומנית ההונגרית,  האיש שאת כל הקריירה הפוליטית שלו ביסס על פרובוקציות גזעניות ושנאת זרים, נפל קורבן לתעמולת השנאה שהוא עצמו הפיץ. יריביו במפלגה היו אלו שביצעו את התחקיר. הם אלו שגילו, תחילה לסגדי ואחר כך להונגריה כולה, שסבתו היא יהודיה. ולא סתם יהודיה, ניצולת שואה מאושוויץ.

סגדי לא ידע דבר. סבתו בת ה-95 חזרה מאושוויץ עם החלטה אחת ברורה: למחוק כל קשר לזהות היהודית שהמיטה חורבן על כל משפחתה. לחסוך מהדורות הבאים את ההתמודדות עם הסבל הזה. את הסוד נצרה בתוכה ולא סיפרה אפילו לילדיה על שורשי משפחתה. היא לא יכלה לדעת שנכדה יהפוך לאחד המנהיגים האנטישמים הגדולים בהונגריה. היא בטח לא חלמה שיום אחד יהפוך אפילו הוא ליהודי מאמין.

"אני יכול להשוות את זה למצב בו מישהו מתבשר על זה שהוא חולה סופני", כך מתאר צ'ונאד סגדי, את הרגע בו הבין שהוא יהודי.

האיש שהפך את הונגריה למדינה האנטישמית ביותר באירופה, נפל קורבן לתעמולת השנאה שהוא עצמו הוביל.

בגיל 20 כבר פתח חנות למזכרות אנטישמיות וצלבי קרס. כשהחנות נסגרה, ייסד את המשמר ההונגרי, "הגארדה", ובשנת 2009, כשהגארדה הוצאה מחוץ לחוק, הצטרף ליוביק – מפלגת הימין הקיצוני. בבחירות 2010 יוביק הופכת למפלגה השלישית בגדולה בהונגריה. סגדי, מספר שתיים במפלגה, ממונה מטעמה לחבר בפרלמנט האירופי. חשיפת יהדותו פתחה את מהדורות החדשות בהונגריה, וסגדי נקרא למשרדי יוביק.

רוני קובן התלווה לצ'ונד סגדי בתיעוד בלעדי של המטמורפוזה הבלתי אפשרית ממנהיג ניאו נאצי ליהודי בהונגריה הגזענית של ימינו.

בהרצאה, תוך שילוב קטעי וידאו מהסרט שהכין על צ'ונד ועל מסעו בהונגריה הנאצית – נוגע קובן באספקטים מפתיעים של יהדות ושל האנטישמיות החדשה.

לקבלת הצעת מחיר
אודות המרצה

קובן הינו עיתונאי, במאי, תסריטאי, שדרן רדיו, מנחה טלוויזיה ומחזאי ישראלי .

משמש כיום ככתב בכיר בתוכנית "עובדה עם אילנה דיין" בערוץ 2, מגיש את "שיחה עם רוני קובן" תוכנית הראיונות המצליחה ומגיש את התוכנית 24"  שעות עם…"  בערוץ 8.

לקבלת הצעת מחיר

לקוחות שהמרצה היה אצלם

whatsapp